Dornova metoda

Dornova metoda je velmi jemná manuální terapie, která dokáže srovnat rozdílnou délku dolních končetin a obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy. Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být fyzické potíže, zkrácení svalů a výrony způsobené nehodami. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu. Mnoho z nás má už od dětství, nebo dokonce již od narození posunuté kosti. Projevuje se to rozdílnou délkou dolních končetin. Tato posunutí se vytváří celá léta, kořeny nervů vystupujících z páteře byly přiskřípnuty, svaly kolem se stáhnou, stabilizují tento stav a to vede k nejrůznějším onemocněním. A většinou začíná všechno posunutím kyčelního kloubu, což se projeví rozdílnou délkou dolních končetin. Z toho se pak vyvine vybočení pánve, jedna strana křížové kosti se posune dopředu a konečně se poruší celá stabilita páteře, ta se projeví časem jako artróza v kloubu. Celý skelet je na sobě závislý, je jako stavebnice, posune-li se jedna část, ostatní na to reagují. Ztráta stability celé páteře vede ke zvýšení napětí svalů až do hlavy. Důsledek jsou nejenom bolesti, ale také různé nemoci, neboť nervy, které regulují lokální prokrvení, jsou přitlačeny a nemohou vykonávat svou funkci. Svaly se natáhnou a masážemi se mohou uvolnit jen částečně a krátkodobě.

Dornova metoda se provádí přirozeným a volným pohybem ošetřované osoby. Terapeut používá jemný tlak palců, nebo celé ruky. Používají se pouze volné a přirozené pohyby, ošetřovaná osoba se nemusí bát prudkých a násilných pohybů, kdy by mohlo dojít k úrazu. Metoda je bezbolestná. Vrácení obratlů na původní místo se provádí aktivním pohybem ošetřované osoby. Terapeut zjistí, jakým směrem je obratel vychýlen a ošetřovaná osoba pohybuje protější nohou nebo rukou dopředu a dozadu. Terapeut vytváří protitlak na ošetřovaný obratel, který se sám vrátí na přirozené místo.

Dornova metoda vyznává zásadu práce maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem palce rychle mizí. Bolest, se kterou člověk na ošetření přichází, je zpravidla silnější. I ta po úspěšném „zásahu“ mizí, protože už není nutná. Splnila svůj účel dát na vědomí, že něco není, jak má být a náprava byla sjednána. Dornova metoda je na rozdíl od metod, používaných chiropraktiky metodou šetrnou. Nejde v ní o to zjednat nápravu za cenu způsobení šoku a často i mikrotraumat ve svalech, vazech či v kostech, jak se děje právě při trakcích (lidově škub – a je to) i sval raději přijme vlídné zacházení a domluvu „po dobrém“. Při Dornově terapii se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností – pohybem a nemá tak potřebu se bránit, protože respektujeme jeho přirozenost a důležitost. S nově vzniklou skutečností, totiž uvedením kloubu do původní (správné) polohy, nebojuje, ale přijímá ji.

KOLIKRÁT JE NUTNÉ DORNOVU TERAPII OPAKOVAT? Počet aplikací Dornovy terapie potřebných k dosažení optimálního stavu záleží na zručnosti terapeuta a na míře uvědomění si odpovědnosti za své zdraví na straně ošetřovaného. Většinou stačí jedno, či dvě komplexní ošetření. Po prvním je bezpodmínečně nutné dodržet pokyny a provádět denně jednoduché cviky na udržení správného postavení kyčelních kloubů.

CO ZAHRNUJE CELKOVÉ OŠETŘENÍ PODLE DORNA A JAK PROBÍHÁ?

Nejprve terapeut zjistí rozdíl v délce končetin. Následně je pozornost věnována kolenům, kotníkům a dalším kloubům nohy.  Dalším krokem je odstranění případného chybného sklonu a rotace pánve v souvislosti s posunem v křížokyčelním skloubení. Následuje vyšetření všech segmentů páteře, kterou pro zmírnění tření terapeut namaže třezalkovým olejem. Začíná se kostrčí. Pokračujeme s vyhledáváním a okamžitým napravováním obratlů od spodního konce páteře k hlavě. Vždy ve spolupráci terapeuta (tlak palců) s ošetřovaným (pohyb končetin dle instrukcí). Pozornost je dále věnována ramenním kloubům, loktům, zápěstím a prstům. Na základě pochopení principu Dornovy metody a zvládnutí jednoduchých cviků si budete schopni do značné míry pomoci sami.

Indikace:

  • bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí
  • rozdílná délka končetin (funkčně kratší noha)
  • vybočený palec, patní ostruhy
  • ischiatické bolesti, bolesti hlavy, migrény, Skolióza
  • mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou
  • křečové žíly a otoky dolních končetin
  • střevní a žaludeční potíže (chronické)
  • krátkozrakost, vysoký krevní tlak

V podstatě můžeme u kteréhokoli problému najít spojitost s pohybovým systémem a z této úrovně vyslat impuls přispívající k znovunastolení rovnováhy.

Kontraindikace:

  • Osteoporóza v pokročilém stadiu, akutní zánět – počkáme, až odezní
  • Artróza 4. stupně (u 3. stupně s omezením), Bechtěrevova nemoc
  • Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním
  • Revmatoidní artritida – s omezením, zlomeniny – až po úplném zahojení
  • umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme
  • operace plotének a kloubů – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku
  • výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu
  • úraz nebo pád – po 6-ti týdnech, těhotenství – s omezením na srovnání délky končetin

BREUSSOVA MASÁŽ se obvykle používá na závěr Dornovy terapie, jako příjemné zakončení a doladění. Můžeme ale využít jejích účinků i na začátku, potřebujeme-li uvolnit příliš napjaté svalstvo. Posunuté hrudní či bederní obratle mohou při ní být často bezbolestně uvedeny do správné polohy. Ošetřuje se při ní lehkými tahy přímo páteř a meridián močového měchýře, čímž působíme uvolnění energetických bloků a snižujeme napětí jak ve fyzické, tak v duševní úrovni. Pro obě terapie je charakteristickým prostředkem třezalkový olej, který se zahřátí prostupuje při masáži až k meziobratlovým ploténkám a usnadňuje jejich regeneraci. Lze jej využít např. i při krevních výronech, ischiatu, spáleninách. Jen pozor, zvyšuje fotosenzibilitu. Breussova masáž je zároveň relaxací, kdy se můžete zaposlouchat do příjemné hudby a nechat se na chvilku třeba i přemoci spánkem. Dovolte svému organismu načerpat sílu a získat zpět ztracenou rovnováhu. Používá se především třezalkový olej. Tento olej proniká velice hluboko a pomáhá při regeneraci meziobratlových plotének.

Možné průvodní jevy po ošetření Dornovou metodou:

  • průjem, zvracení
  • pocit nerovného stání
  • praskání v kloubech, vyhrocené emoce (deprese, apatie, euforie)
  • bolesti svalů
  • přechodné a krátkodobé zhoršení potíží
  • přechodný a krátkodobý vznik potíží nových
  • bolesti hlavy

Bezprostředně po ošetření Dornovou metodou:

  • 3 dny bez fyzické zátěže
  • zvýšit příjem tekutin
  • dbát ostatních doporučení terapeuta

Akce: při zakoupení balíčku 10 masáží, jedna masáž ZDARMA!!!!